wtorek, 13 czerwca 2017

"W KRĘGU KSIĘŻNICZKI" JEAN SASSON

„Żyłam życiem kobiety, której nadzieje zostały pogrzebane. 
Żyłam pełna strachu przed mężczyznami. 
Żyłam, obawiając się złego małżeństwa. 
Żyłam świadoma, że moim działaniem 
kieruje diabeł w ludzkiej postaci.”

Saudyjska księżniczka Sułtana Al Su’ud po raz kolejny zdradza mroczną stronę życia kobiet w swoim kraju, zarówno tych z biednych rodzin, jak również swoich kuzynek z rodziny królewskiej. Nic nie jest takie jakie się wydaje. Nawet ogromny majątek nie jest w stanie uratować młodych kobiet przed małżeństwem pełnym nienawiści, gwałtów czynionych przez ich „właścicieli”, a nawet maltretowania ze strony najbliższej rodziny. Czy Sułtana odnajdzie w sobie siłę, by sprzeciwić się bestialskim mężczyznom? O tym przeczytacie w najnowszej powieści Jean Sasson „W kręgu księżniczki”.

Wiele z nas zazdrości bajecznie bogatym księżniczkom majątku i możliwości, jakie dają pieniądze. Brak obowiązków, całodobowa obsługa służących i piękny pałac, to tylko powierzchowność, o której marzymy. Tak naprawdę nawet rodzina królewska ma harmonogram spotkań, wydarzeń dobroczynnych czy wyjazdów za granicę. To prawda, że posiadają fortunę, którą lekką ręką wydają na dostatnie życie, ale niekiedy dzielą się nią z innymi, bardziej potrzebującymi ludźmi. Sułtana także należy do takich osób. Wspiera kilka fundacji charytatywnych, wspomaga biedne rodziny czy zatrudnia wiele kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji. Takich osobistości ze świecą szukać.

Jak zapewne wiecie, głośne mówienie czy pisanie o wadach krajów arabskich jest zdradą wobec rodaków. Saudyjczycy bardzo restrykcyjnie przestrzegają ustalonych przez siebie reguł. Kobiety, które chociażby spojrzą się na innego mężczyznę, mogą zostać ukamieniowane. Osoby sprzeciwiające się religii czy rodzinie królewskiej są postawione przed sądem, a karą najczęściej jest stryczek. Księżniczki także mogą być zdrajczyniami. Żaden mieszkaniec, a tym bardziej obywatelka arabska nie ma prawa oczerniać swojego kraju, czy męża. To niedozwolone. Za to mężczyznom wolno zdecydowanie więcej. Gwałty w małżeństwie, są na porządku dziennym. Kupowanie niewolnic seksualnych przez Saudów również. Choćby nie wiadomo jak źle się działo w związku, to nikt z rodziny, ani spoza niej, nie może ingerować w nieszczęśliwe małżeństwo. Mąż ma pełne prawo do nie szanowania żony, rządzenia nią, rozkazywania czy wykorzystywania w każdy możliwy sposób. Niestety tak wyglądają arabskie realia. Co prawda Koran mówi o mężczyznach, jako o najważniejszych i najsilniejszych istotach w rodzinie, ale nakazuje także szanować i wspierać swoją partnerkę. Jednakże Arabowie „rozumieją” Koran na swój sposób. I naprawdę nie wiele da się z tym zrobić.

Sułtana postanowiła mimo wszystko ujawnić smutne fakty, opisując dramatyczną historię Mahy i jej małżeństwa, jak również przedstawia swoje własne słabości, jako człowieka. Nikt nie jest doskonały, ale należy wierzyć, że będzie lepiej, jeśli tylko postanowimy walczyć ze złem i krzywdą. 

Poznając poprzedni tom Sekrety księżniczki”, wiedziałam, że muszę poznać dalszą historię kobiety. I tym razem nie zawiodłam się. Styl pióra Jean Sasson jest taki sam jak w poprzedniej części, lekki i łatwy do zrozumienia. „W kręgu księżniczki” to już trzecia powieść o Sułtanie, jednak wydaje mi się, że nie ostatnia. Rzekłabym, że to raczej pamiętniki wydawane w częściach, a tym samym takie historie nie mają końca. Czy to źle czy dobrze, oceńcie sami. Osobiście uwielbiam tego typu książki i z radością wracam do opowieści o rodzinie królewskiej, nawet jeśli nie jest ona romantyczną historią o księciu z bajki. 

Moja ocena: 6/10

Tytuł: W kręgu księżniczki
Autor: Jean Sasson
Gatunek: Literatura faktu, o Islamie
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 320

2 komentarze:

  1. Ja również bardzo lubię takie książki. Postać Sułtany wywołuje we mnie ciepłe uczucia, cenię jej szczerość i bezkompromisowość.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Pomimo swoich wad, to ciepła kobieta, oddana matka i pomocna kobieta :D Myślę, że kolejna część może być bardziej dynamiczna :)

      Usuń

Jeśli lubisz mojego bloga, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :)