sobota, 12 listopada 2016

"NEFRYTOWA SZPILKA" JOANNA MISZCZUK„Nadzieja jest dostępna dla wszystkich… nawet ci, którzy nic nie mają, wciąż mają nadzieję.”  Tales

Wola walki o lepsze życie i hart ducha mogą zdziałać naprawdę wiele. Marzenia mogą się ziścić, tylko wtedy kiedy robimy wszystko co w naszej mocy, by dosięgnąć celu. Powieść „Nefrytowa szpilka” jest właśnie taką historią o silnej kobiecie, która taką walkę podejmuje. Emocjonująca, wciągająca i intrygująca książka Joanny Miszczuk zniewala od pierwszej strony, nie pozwalając się oderwać od niej ani na chwilę. Ambitna, jednocześnie lekka powieść obyczajowa pokazuje jak walczyć o lepsze życie.

„Nefrytowa szpilka” to pozycja z działu nowości, która nie jest zwykłą historyjką biednej dziewczyny osiągającej po kilku latach dobrze prosperującą firmę i wysoko usytuowanego mężczyznę. To piękna powieść o dążeniu do celu, pokonywaniu wielu przeszkód, nawet pomimo trudnego startu i zawistnych ludzi w pobliżu. 

Melania Robak jest ubogą dziewczyną, córką skromnej szwaczki, która marzy by stać się kimś więcej niż zwykłym robalem pośród dobrze urodzonych rówieśniczek. Postanawia, że w szkole średniej będzie Melą, lubianą przez wszystkich i przebojową nastolatką, której nikt nie będzie wyzywał czy ośmieszał. Jednak sytuacja finansowa w domu zmusza ją do udzielania korepetycji innym nastolatkom, nawet z przedmiotów których nie potrafi i musi się ich nauczyć. Takim wyzwaniem był język chiński. Dziewczyna nie miała wtedy pojęcia, że to właśnie dzięki niemu jej życie się odmieni. Kilka lat później, gdy jej matka umiera, Malenia poznaje tożsamość swojego ojca. Niestety ten wyklucza ją ze swojego życia, gdyż dziewczyna nie należy od ich bogatej socjety. To daje dziewczynie motywację, by rozpocząć nowy etap życia. Idzie na studia o tym samym kierunku, co jej ojciec, by pokazać mu, że będzie lepsza od niego. Po kilku latach trudnej pracy wyjeżdża do Londynu, by zarobić na dalszą naukę. Los się jednak do niej uśmiecha. W pracy poznaje bogatego chińczyka, eksperta antyków, dzięki któremu otrzymuje staż w cenionym domu aukcyjnym. Jednak czy dziewczyna podoła tak trudnemu zadaniu? Czy jej chiński jest wystarczająco dobry, by obracać się w towarzystwie chińczyków? Czy przeskoczy wysoko postawioną sobie poprzeczkę? 

To jest jedna strona medalu tej powieści. W drugiej poznajemy Mel Lan, cenioną znawczynię chińskiej sztuki meblarskiej, właścicielkę świetnie prosperującej firmy sprzedającej antyki, która jest rozchwytywana przez wszystkich kolekcjonerów na świecie. Kobieta poznaje historię pewnego domu i jej właścicieli, która pochłania nas do reszty. To kompletnie inny świat, niż ten który znamy. Magiczny, dramatyczny, całkowicie poza zasięgiem. Zatapiamy się w chińskiej opowieści, opowiadającej wydarzenia sprzed ponad stu lat, która zaczyna dominować całą fabułę. Jednak nie jest to ani nużące, ani irytujące. Im więcej czytamy, tym więcej chcemy. To właśnie dzięki tym wydarzeniom, książka Joanny Miszczuk jest tak wyjątkowa.

Czytając opis na tylnej okładce nie spodziewałam się tak ciekawej historii. Oczekiwałam dobrej fabuły, a dostałam genialną opowieść pełną wątków związanych z inną kulturą. To był strzał w dziesiątkę. Bardzo się cieszę, że nie jest to prosta książka, z bardzo przewidywalnym zakończeniem. Lubię jak coś mnie zaskakuje, a tu właśnie to dostałam. 

Jednak najbardziej spodobało mi się przesłanie płynące z powieści. Mówię tu o tolerancji, determinacji i sile walki, czyli o cechach które moim zdaniem są niesamowicie istotne w życiu każdego człowieka. Bo każdy z nas chce osiągnąć coś wyjątkowego, a to właśnie jest recepta na lepsze jutro.

Moja ocena: 5+/6

Data premiery: 11 październik 2016

Tytuł: Nefrytowa szpilka
Autor: Joanna Miszczuk
Gatunek: Powieść obyczajowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 300

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję księgarni


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz mojego bloga, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :)