środa, 25 listopada 2015

"NIEBEZPIECZNY DAR" MARCUS SAKEY


Ostatnimi czasy wszystkie pozycje książkowe o nadludzkich siłach są przeznaczone albo dla młodzieży albo dla fanów tematyki fantasy. Chyba pierwszy raz spotkałam się z książką sensacyjną (później wyjaśnię dlaczego piszę o sensacji, a nie o thrillerze) z elementami nadprzyrodzonymi i nie bardzo wiedziałam, jak do niej podejść…. A tu zaskoczenie, przedstawiona historia okazała się godna uwagi, a tym bardziej polecenia.


Opis z tyłu okładki jest dość…, że tak powiem, intrygujący….
Mała dziewczynka potrafi odczytać najmroczniejsze sekrety ludzi po sposobie, w jaki krzyżują ręce na piersiach….Kobieta potrafi stać się niewidzialna, bo potrafi poruszać się w tłumie tak, żeby nikt jej nie zauważył…”
Natomiast frontowa część przedstawia z deko inaczej, obrazek przedstawia scenę akcji typowej książki sensacyjnej. Natomiast hasło reklamujące wolumin, jeszcze bardziej zachęca do wzięcia jej do ręki.

Wartka akcja zaczyna się od samego początku. Poznajemy Agenta Coopera pracującego dla agencji rządowej DAR, która zwalcza jednostki terrorystyczne obdarzone niezwykłymi zdolnościami, których określa się mianem „nienormalni”, czyli dokładnie takie same osobniki,  jak Nick Cooper.

Bohater powieści potrafi czytać i przewidzieć ruchy ludzi, zanim je jeszcze wykonają. To człowiek inteligentny, przebiegły, posiadający sarkastyczny humor, ale szczerze oddany swojej rodzinie.  

Po kilkunastu stronach poznajemy także Kobietę, Która Przechodzi Przez Ściany, jak nazywał ją Nick, która początkowo jest jego potężnym wrogiem, gdyż pracuje dla najbardziej poszukiwanego na świecie terrorysty. Jednak stopniowo autor przedstawia ją w coraz to pozytywniejszym świetle, a po pewnym czasie zdajemy sobie sprawę, że ją lubimy.

Cała akcja dzieje się w 2013 roku, czyli tak jakby równoległej teraźniejszości, ale nie dopatrzymy się tam kosmitów, zmyślnych potworów czy nierealnego opisu świata. Większość opisów otoczenia jest realna, no może oprócz kilku super nowoczesnych wynalazków technicznych.

Z książki dowiadujemy się dość dokładnie jak szkoli się obdarzone dzieci, które w wieku ośmiu lat wysyłane zostają do akademii dla „nienormalnych”. Opisy treningów, celowości szkolenia i sposobu nauki są bardzo dosadne, powodując u nas zgrzytanie zębami. 

Podsumowując, na początku sądziłam, że to będzie banalna historyjka o tematyce fantastycznej, jednak grubo się myliłam. Książka jest bardziej sensacją niż thrillerem czy powieścią fantasy. Z rozdziału na rozdział bardzo szybko zmienia się tok zdarzeń, ale spokojnie można za tym nadążyć i się nie pogubić. Przeraziła mnie trochę ilość stron, jednak pochłonęłam ją nawet nie wiem kiedy. Na pewno sięgnę po drugi tom tej serii. Polecam ją każdemu, nie zależnie od wieku czy preferencji czytelniczych.

Moja ocena:5/6

Gatunek:Powieść sensacyjna/thriller
Wydawnictwo: Rebis

Ilość stron: 464

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli lubisz mojego bloga, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :)