niedziela, 24 lipca 2016

"JAK POWIETRZE" AGATA CZYKIERDA-GRABOWSKA (RECENZJA PREMIEROWA)Pierwsza prawdziwa miłość trwa na zawsze, bo jest jak powietrze, bez którego nie da się żyć. Pełna emocji, szalona i cholernie intensywna. Uczucie to spada jak grom z jasnego nieba, nieoczekiwanie i pochłania każdą komórkę duszy. Potrafi przetrwać na dobre i na złe, w chorobie i w zdrowiu. Właśnie o takim ogromnym uczuciu przeczytamy w nowej książce Agaty Czykierdy-Grabowskiej. 


„Jak powietrze” opowiada o cudownej miłości dwójki młodych ludzi, pełnej zaangażowania, walki o przetrwanie, a nawet bólu. Ona pochodzi z dobrego domu, jest bardzo inteligentna oraz ambitna, a jej naturalna uroda przyciąga wzrok niejednego chłopaka. On natomiast wiedzie ciężkie życie w ubogiej dzielnicy Warszawy, sam wychowuje dwójkę rodzeństwa, utrzymując się ze skromnej pensji mechanika. Nigdy nie miał łatwo, a mimo to daje z siebie wszystko, by tylko uszczęśliwić swoją siostrę i brata oraz zapewnić im godny poziom życia. Jeden nieszczęśliwy incydent zmienia ich życie o sto osiemdziesiąt stopni. Choć pochodzą z dwóch innych światów, obracają się w kompletnie innym towarzystwie, a wspomnienia z dziecinnych lat różnią się diametralnie, to jakaś siła wyższa pcha ich ku sobie w trudny do opisania sposób. Jednak czy podołają przeciwnościom losu? Czy te wszystkie dramatyczne zdarzenia z przeszłości nie przeszkodzą im w realizacji swoich marzeń?

„- Pamiętaj, niczej nie planuje – dodała pewnie.
-Dlaczego? – zapytal, chociaż doskonale znał odpowiedź.
-Dlatego, że życie to suka, która nie liczy się z twoimi planami i życzeniami 
– powiedziała, zaciskając w pięść swoją drobną dłoń.”

Autorka stworzyła historię magiczną, którą czyta się bardzo szybko, wręcz się ją pochłania. Na pozór jest to klasyczna powieść z gatunku New Adult, jednak z czasem zdajemy sobie sprawę, że to bardzo realna, wręcz życiowa sytuacja, z którą możemy się spotkać sami. Czytając o losach Oliwii i Dominika odczuwałam wszystkie emocje razem z nimi, ból, strach, podniecenie, czy radość. Agata Czykierda-Grabowska opisała miłość dokładnie tak, jak sama ją zapamiętałam. Trudno jest przedstawić emocje związane z pierwszym prawdziwym związkiem, jednak autorce się to udało. 

Trochę się obawiałam banalnej historyjki, gdyż poznałam do tej pory paręnaście książek tego gatunku i nie wiedziałam, czy można wykreować coś nowego. Mimo wszystko, Pani Agata podołała zadaniu, poruszając trudny wątek dzieci wychowywanych bez rodziców, w niezbyt łatwych realiach polskiego życia. Nie jest to, co prawda, powieść „górnych lotów”, jednak lekki styl pióra oraz romantyczny klimat co nie co nadrabia. Chociaż chciałabym przeczytać jeszcze bardziej szokujące wydarzenia, które mnie zaskoczą, zaintrygują. Nie mniej dostałam całkiem ciekawą książkę o dwójce młodych ludziach, którzy przeżywają pierwszy prawdziwy związek, ucząc się pokonywać przeszkody powstające na drodze do szczęśliwego partnerstwa. 

„-Oddycham. Czuję. Teraz wiem, że będzie lepiej.”

Powieść „Jak powietrze” ma również zachwycającą szatę graficzną, która magnetyzuje wzrok już od pierwszego spojrzenia. Idealnie komponuje się z tytułem oraz fabułą książki. Historia Oliwii i Dominika jest skierowana raczej do osób w wieku 18-24 lata, jednak wiem, że zapewne nie jedna dojrzalsza kobieta po nią sięgnie, chociażby by przypomnieć sobie, jak to było w młodszym wieku. To idealna pozycja na rozluźnienie, na trudny dzień, by przegonić „czarne myśli”. A jeśli kiedyś wyjdzie kolejna powieść autorki, na przykład obyczajówka, to sięgnę po nią z ogromnym zainteresowaniem.

Moja ocena: 5+/6

Data premiery: 20 lipca 2016r.

Tytuł: Jak powietrze
Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Gatunek: New Adult
Wydawnictwo: OMG Books - Znak
Ilość stron: 476

Za egzemplarz książki do recenzji premierowej serdecznie dziękuję
5 komentarzy:

 1. Bardzo mnie ta książka interesuje, może w sierpniu uda mi się ją zakupić i przeczytać :)
  Pozdrawiam!
  marcepanowe recenzje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz lekkie i bardzo romantyczne powieści, to ta na pewno przypadnie Ci do gustu :)

   Usuń
 2. Autorka pięknie opisuje stany emocjonalne, aż czuć te uczucia gdzieś w głębi :) Będę miło wspominać tę powieść i oczywiście czekam na kolejną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też chętnie sprawdzę co autorka wymyśli w kolejnej powieści :)

   Usuń
 3. Polecam serdecznie, tę książkę się dosłownie pochłania, jest wzruszająca, ale nieprzesłodzona.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli lubisz mojego bloga, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :)