piątek, 18 listopada 2016

"LEŚNA POLANA" KATARZYNA MICHALAK (RECENZJA PREMIEROWA)Mały domek ukryty w leśnym zaciszu, trzy kobiety po przejściach, trzech przystojnych i zamożnych braci, przerażająca przemoc domowa, mrożące krew w żyłach opisy tortur stosowanych przez agentów UB, i niespełniona pierwsza miłość. Katarzyna Michalak w niesamowity sposób potrafi połączyć kilka złożonych i skomplikowanych historii w jedno piękne opowiadanie. Jej trylogie są rozchwytywane w całej Polsce z prędkością światła. Czy i tym razem autorka wykazała się kunsztem pisarskim?W piórze Pani Michalak zakochałam się przeczytaniu trylogii kwiatowej, która do tej pory (a to już trochę minęło) zaprząta mi myśli. Tak więc postanowiłam się zapuścić jeszcze dalej i sięgnęłam po jej najnowsze dzieło, czyli „Leśną Polanę”. Jest to nowość na rynku wydawniczym, więc i opinii nie było jeszcze za wiele. Mimo to zaryzykowałam. I cieszę się z tego powodu, bo pierwsza powieść cyklu okazała się być bardzo dobra. Trudno mi powiedzieć, czy rewelacyjna, bo uważam że autorka jeszcze nie wszystko pokazała, zachowując zaskakujące szczegóły na kolejne tomy.

Dalsza część recenzji może zawierać spoilery!

Już pierwsze stronice powieści pozwalają nam poznać trzy bardzo różne od siebie kobiety: Julię, Gabrysię i Majkę, połączone przyjaźnią od czasów przebywania w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafiły po dramatycznych przeżyciach z przeszłości kilka lat wcześniej. Tak wiem, zaczyna się dość dziwnie. Ale bez obaw, nie są wariatkami, tylko osobami ze sporym bagażem doświadczeń, które doprowadziły je do stanów depresyjnych. 

Niedługo potem poznajemy inną historię, a mianowicie trojga braci, obecnie bardzo zamożnych i cholernie przystojnych kawalerów, prowadzących własną firmę związaną z nabywaniem i sprzedażą nieruchomości. Jednak nie są oni zwykłymi, bogatymi i próżnymi mężczyznami, za jakich można by ich posądzać. Trudne dzieciństwo, bieda i okrutny ojczym Adolt Kuchty „Hitlerek” motywuje chłopców do walki o lepsze życie. Wiktor, Patryk i Marcin przechodzą niewyobrażalne piekło. Czytając ich historię wylewamy morze łez, a emocje nami szargają w niewyobrażalny sposób. Jak można komuś wyrządzić tale krzywdy?

Wspólnym mianownikiem okazuje się ojciec Gabrysi, Antoniego Leszeńskiego, który w swoich nastoletnich latach był brutalnie torturowany przez „Hitlerka”, podobnie jak młody Wiktor, który w dzieciństwie doznał ze strony ojczyma wiele bólu i cierpienia. 

Wracając jednak do czasów współczesnych, Gabrysia zakochuje się w małym domku w lesie, który miała otrzymać w prezencie od swojej pierwszej miłości Wiktora. Jednak w drogę wchodzą inni nabywcy, z którymi nie wygra. Do gry włącza się Majka i wraz z drugimi kupującymi szykują spisek dotyczący zakupu leśnej chatki. Kim okażą nowi kupujący? Czy Gabrysia spełni swoje marzenie?

W powieści „Leśna Polana” zetkniemy się z wieloma wątkami, niekiedy zabawnymi i lekkimi, a wielokrotnie z okrutnymi i bolesnymi. Nie zabraknie też motywu historycznego, zapewne ciekawego dla wielu czytelników, który urozmaica fabułę książki. Zgóry wiadomo, że przez powieść przebrniemy w zastraszającym tempie. Jednak trochę chaotyczny styl pisarski, bardzo długie rozdziały i przeskoki „ w czasie” utrudniały niekiedy połapanie się w wydarzeniach.

Nie ukrywam, że pierwszy tom leśnej trylogii nie powalił mnie tak na kolana jak książka „Ogród Kamilii”, jednak mogę z czystym sercem powiedzieć, że była ciekawa i wciągająca. Trochę długo się rozkręcała, a samo zakończenie nadal nie wiele wyjaśniało. Nie mniej, z przyjemnością sięgnę po drugi tom, chociażby po to by poznać dalsze losy bohaterów. Mam też cichą nadzieję, na zaskakujące wydarzenia. Tak więc polecam książkę każdej fance Katarzyny Michalak, bo jestem pewna, że się spodoba nie jednej czytelniczce. 

Moja ocena: 5-/6

Tytuł: Leśna Polana
Autor: Katarzyna Michalak
Cykl: Leśna trylogia
Gatunek: Powieść obyczajowa
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 288

Data premiery: 9.11.20169 komentarzy:

 1. Mnie książka również bardzo przypadła do gustu :)
  Myślę, że powinnaś na początku posta zaznaczyć, że może zawierać spoilery, bo jeśli ktoś nie czytał książki, to może przez przypadek za dużo dowiedzieć się o fabule :)
  Malwina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba faktycznie trochę spoilera jest w recenzji. Dziękuję za uwagę. Zazwyczaj staram się tego nie robić, ale jak widać dziś mi się to udało.

   Usuń
 2. Nie ukrywam- zawiodłam się na prozie pani Michalak i minie pewnie dosyć sporo czasu, zanim znów coś od niej przeczytam :/
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale się nie dziwię. Osobiście uwielbiam tylko trylogię kwiatową i to tylko dwa pierwsze tomy, bo ostatni był już za bardzo naciągany. Do dwóch innych pozycji zabierałam się kilka razy, ale po kilkudziesięciu stronach odpuszczałam. Dziwi mnie, że niektóre powieści są tak intrygujące, dojrzałe i merytoryczne, a kilka pozostałych nijakie, przesłodzone i chaotyczne. No ale cóż. Ta jest pomiędzy, ale zmierza w dobrą stronę.

   Usuń
 3. Książka czeka na mojej półce - jak tylko skończę "Moralność pani Piontek" Witkiewicz, to zabieram się za "Leśną polanę". Nie ukrywam, że boję się tego spotkania, bo moje dotychczasowe spotkania z prozą Katarzyny Michalak były bardzo różne...t

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak przeczytasz to podziel się swoją opinią :)

   Usuń
  2. Leśna Polana to mój numer jeden wśród książek tej autorki. Już nie mogę się doczekać kolejnej części :)

   Usuń
 4. Super książka i tak jak ty, poznałam i polubiłam Autorkę dzięki serii kwiatowej <3 Czytałaś coś jeszcze? Może możesz coś polecić, bo chyba mamy podobny gust :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tylko seria kwiatowa mnie powaliła. Zaczęłam kilka innych, ale szybko je odkładałam na półkę, bo tak mnie nużyły. Chwilami miałam wrażenie, jakby sagę kwiatową napisał ktoś inny...

   Usuń

Jeśli lubisz mojego bloga, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :)