czwartek, 29 września 2016

"OBCA" DIANA GABALDONHistorię Claire i Jamiego poznałam z serialu „Outlander”, który urzekł mnie już od pierwszych odcinków. Jednak obejrzeniu dwóch pierwszych sezonów (bo na chwilę obecną tyle zostało nakręconych) poczułam niedosyt, chciałam wiedzieć co dalej…

Do samej książki już raz się zabrałam, ale po kilkanstu stronach sobie odpuściłam. Dlaczego? Nie wiem. Tym razem byłam bardziej wytrwała i pomimo 900 stron, postanowiłam czytać dalej. Bez większego problemu przebrnęłam przez grube tomiszcze pierwszego tomu. Styl nie był ani zbyt ciężki, ani zbyt męczący, no może kilka wątków trochę się ciągnęło, nie mniej z dużym zainteresowaniem czytałam stronę po stronie. 

„Co ja tu robię?- pomyślałam po raz tysięczny. W tym dziwnym miejscy, z dala od wszystkiego, co znam, wyrwana z własnego domu, rozdzielona z mężem i przyjaciółmi, samotna między dzikusami?”

Porównując różne sytuacje z tymi z serialu, mogę stwierdzić że reżyser ekranizacji bardzo dobrze sobie poradził, idealnie dobierając aktorów i scenerie. Większość opisów i wydarzeń była niemal identyczna. Jest to zarówno zaleta i wada. Znając serial, nic już mnie nie zaskakiwało, ale też nie czułam rozczarowania, gdyby okazało się, że serial został naciągnięty czy gdyby aktorzy okazali się być „inni” niż przedstawiła ich Diana Gabaldon. Nigdy specjalnie nie przepadałam za fabułami, gdzie bohaterzy przenoszą się w czasie, tu jednak nie byłoby książki, gdyby nie ta „podróż”. 

Wszystko zaczyna się w 1945 roku, kiedy to szczęśliwa młoda angielka Claire Randall, mężatka i pielęgniarka szpitala polowego, wyjeżdża z mężem na wakacje do Szkocji. Tam natrafia na kamienny krąg, który przenosi dziewczynę w czasie do 1743roku. Z początku ta sytuacja zdaje się być komiczna, gdyż uważa że znajduje się na planie filmy historycznego, bardzo realistycznego. Z czasem jednak rozumie, iż wszystko jest prawdziwe, a jej grozi niebezpieczeństwo ze strony angielskich Dragonów. Z opresji ratuje ją młody Szkot Jamie Fraser. Jednak czy ten intrygujący, wyjęty spod prawa facet zdoła jej pomóc?

„A teraz zostałam zmuszona, by poddać się cholernemu zauroczeniu. 
I Bóg jeden wie, co złego może z tego wyniknąć. Ale nie było już odwrotu.”

Claire jest postacią, którą pokochamy od pierwszego opisu, inteligentna, ładna, silna, wytrwała i zawzięta, choć z początku wydaje się być bardziej niewinna, to sytuacje w których się znajduje kreują jej osobę w zawrotnym tempie. Przyzwyczajona do subtelnych zachowań, nagle styka się ze światem, gdzie rządzą mężczyźni i zawsze mają ostatnie słowo. Właśnie taki jest James, przystojny na swój sposób, dziedzic szkockiego rodu, jakobita, zapaleniec walczący o dobro najbliższych, bardzo uparty. Do tego nieokrzesanego momentami rudzielca wzdychają wszystkie panny, zarówno te pojawiające się w powieści, jak i te które o nim czytają. Jest postacią, które nie sposób nie lubić.

„Nie był to akt miłosny, lecz konieczność. Zrozumieliśmy, że żadne z nas by nie przeżyło i tej fali zmysłów, która zatopiła wspomnienia śmiertelnego niebezpieczeństwa i niedoszłego gwałtu.”

Niesztampowa fabuła, częste zwroty akcji, zaskakujące wydarzenia powodują, że książkę czyta się jednym tchem. Drobnym minusem jest brak rozdziałów, gdyż cały tekst jest napisany jednym ciągiem i ciężko jest odnaleźć miejsce, by na chwilę się oderwać od lektury. Autorka nie bawi się w delikatne opisy romansu czy dramatycznych momentów, „wali prosto z mostu”, wykreowane sceny tortur i walk są bardzo obrazowe i wstrząsające, a chwile uniesień pełne rozkoszy i bardzo emocjonujące. Dlatego ta powieść jest tak wciągająca i warta poświęcenia jej czasu. Cała seria obejmuje aż siedem tomów, a jeden sezon serialu opiera się na jednym tomie książki.

P.s. Warto też wspomnieć, że fabuła opiera się na historii bitwy pod Culloden w Szkocji z 1745 stoczonej pomiędzy jakobitami a anglikami. 

W cyklu:
 1. „Obca”
 2. „Uwięziona w bursztynie”
 3. „Podróżniczka”
 4. „Jesienne werble”
 5. „Ognisty krzyż”
 6. „Tchnienie śniegu i popiołu”
 7. „Kość z kości”
Moja ocena: 5+/6

Tytuł: Obca
Autor: Diana Gabaldon
Gatunek: Fantastyka, Romans,  Powieść przygodowa, Powieść historyczna
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: ok. 900

3 komentarze:

 1. Zdecydowanie zachęcająca ocena :) Serialu nie widziałam. Może to i dobrze, bo podejdę do tej książki bez żadnych oczekiwań. Uwielbiam niesztampowe treści, stąd wiem, że to książka dla mnie. A tak poza tematem - cudowne zdjęcie zrobiłaś. Ja choćbym nie wiem jak się starała, nigdy mi takie nie wychodzą. Piękne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. I cieszę się, że skusisz się na Obcą. Co do zdjęcia, to nie ukrywam, że wymaga to ode mnie trochę kreatywności, jednak nie poddaje się i próbuję za każdym razem czegoś nowego. Przeglądaj Instagramy książkowe, a inspiracja odnajdzie Cię sama :)

   Usuń
  2. Poszukaj na moim blogu starszych artykułów, które są mini poradnikami fotograficznymi. Może Cię do czegoś zainspirują :)

   Usuń

Jeśli lubisz mojego bloga, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :)